قالب وبلاگ

سرزمین ICT
وبلاگ تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) 

سلام . . . . .

  

همون طور که می دونید شبکه های موبایل روز به روز در حال تغییره و داره سرویس های بهتر و کامل تری رو به ما ارائه می ده . ( بگذریم از اینکه تو کشور ما این تغییرات معمولا خیلی دیر اعمال می شه  ) .  نسل اول موبایل نسلی کاملا ساده بود که فقط توانایی ارسال صوت رو داشت ولی حالا دیگه با تکنولوژی های جدید موبایل ما حتی می تونیم پخش زنده تلویزیونی رو هم از طریق اینترنت موبایل داشته باشیم که این به نوبه خود یه جهش خیلی عالی به حساب میاد .

 

تو این پست یه مطلب در مورد نسل چهارم تلفن همراه ( Mobile 4G ) براتون انتخاب کردم که امیدوارم خوشتون بیاد .  


نسل چهارم  تلفن همراه ( 4G ) 

رشد سیستمهای تلفن سیار ، افزایش کاربران اینترنت و بالا رفتن انتظار و نیازهای کاربران ، مانند تقاضای دسترسی به اینترنت با کیفیت بالا از طریق سیستم های بی سیم ، منجر به طراحی سیستم هایی شده است که قادر به برآورده کردن نیازها می باشند.

کابران سرویس های مخابراتی در آینده ، ترجیح می دهند که سرویسهای مشابهی را که از شبکه های ثابت دریافت می کنند از یک محیط بی سیم نیز در اختیار داشته باشند.

البته انتظار نمی رود که عملکرد بهتر را قربانی حرکت پذیری بیشتر نمایند. چراکه آنها در هر صورت از ابزارهای مخابراتی ساکن هم استفاده خواهند کرد ، بنابراین بهترین راهکار این است که سیستم های بی سیم با شبکه های ثابت مجتمع شوند. به همین منظور شبکه های بی سیم به سرعت در حال تکامل و حرکت به سمت شبکه های تماماً IP هستند. شبکه های تلفن قدیمی ( شبکه های سلولی نسل دوم ) مانند GSM ، که فقط برای انتقال صوت مورد استفاده قرار می گیرند ، ذاتاً دارای فناوری سوئیچ مداری هستند.

شبکه های نسل 5/2 مانند GPRS ، مدل گسترش یافته شبکه های نسل دو هستند که از فناوری سوئیچ مداری برای انتقال صوت و از سوئیچ بسته ای برای تبادل دیتا استفاده می کنند.

فناوری سوئیچ مداری ایجاب می کند که کاربران بر مبنای زمان سنجیده شوند نه بر مبنای میزان دیتای انتقال داده شده چراکه پهنای باند فقط برای کاربر اختصاص داده شده است. در مقابل ، فناوری سوئیچ بسته ای ، پهنای باند را بیشتر مورد استفاده قرار داده و به بسته های هر کاربر اجازه رقابت برای بدست آوردن پهنای باند را می دهد و کاربها را برمبنای میزان دیتای انتقال داده شده ، مورد حسابرسی قرار می دهد. بنابراین حرکت به سمت استفاده از سوئیچ بسته ای و به طبع آن شبکه های IP یک امر طبیعی است.

شبکه های نسل سه ( UMTS ) قصد داشتند مشکلات متعددی که نسل های 2 و 5/2 با آن روبرو شده بودند را برطرف کنند. از جمله این مشکلات می توان به سرعت پائین و وجود فناوری های نا همخوان و سازگار ناپذیر ( CDMA/ TDMA ) در کشورهای مختلف اشاره کرد.

انتظاراتی که از نسل 3 وجود داشت ، افزایش پهنای باند به 128 کیلوبیت بر ثانیه و در ماشین ها 2 مگابیت بر ثانیه در کاربردهای ثابت بود. ولی در واقعیت ، خروجی نسل 3 نه روشن بود و نه مشخص.

البته یک قسمت از این مشکل به این مسئله بر می گردد که تامین کنندگان و ارائه دهندگان شبکه های ارتباطی در اروپا و آمریکای شمالی ، در حال حاضر از استانداردهای مجزایی برای نگهداری و پشتیبانی استفاده می کنند و بدنه این استانداردها باعث ایجاد تفاوتهایی در فناوری واسطه های هوایی آنها می شود.

در ضمن سوالات مالی متعددی هم وجود دارد که باعث تردید در مرغوبیت شبکه های نسل 3 می شود و این نگرانی وجود دارد که در بسیاری از کشورها ، نسل 3 مورد توجه واقع نشود. در مجموع تمامی مسائل و نگرانی ها باعث ایجاد رقابت و تمایل به استفاده از فناوری های بی سیم نسل 4 شد.

شبکه های نسل چهارم یا 4G ، نامی است که به سیستم های تلفن همراه مبتنی بر IP که دسترسی را از طریق یک مجموعه از واسطه های رادیویی تامین می کند ، داده شده است.

شبکه های 4G برقراری بهترین سرویس اتصال ، رومینگ و فراگشت بی سیم را ارائه می کند و از طرف دیگر چندیدن واسط دسترسی رادیویی مانند ( GPRS,HIPERLAN,WLAN,BLUETOOTH ) را به یک شبکه واحد که کاربر از آن استفاده می کند ، تبدیل خواهد کرد.

با این ویژگی کاربران خواهند توانست به سرویسهای مختلف دسترسی پیدا کرده و پوشش بیشتری داشته باشند. در ضمن ، راحتی استفاده از یک وسیله واحد را نیز تجربه کنند. ( وسیله ای که در آینده جایگزین گوشیهای تلفن همراه فعلی خواهد شد).

از طرفی دیگر یک صورتحساب را با کاهش کل هزینه دسترسی داشته و دسترسی بی سیم قابل اعتمادی را حتی در صورت از دست دادن یک یا چند شبکه داشته باشند.

در حال حاضر 4G یکی از ابتکارات DR برای فائق آمدن بر محدودیتهای موجود و برطرف کردن مشکلات 3G است که نتوانسته به وعده های خود در زمینه عملکردها و خروجی های مختلف عمل کند.

در عمومی ترین سطح ، ساختار 4G شامل سه منطق پایه ارتباطی است :

شبکه های شخصی PAN ( مانند Bluetooth ) ، نقاط دسترسی محلی با سرعت بالا در شبکه های که شامل فناوری های LAN بی سیم ( WLAN ) هستند ، ( مانند HIPERLAN  و IEEE 16، 802 ) و ارتباطات سلولی.

با این اوصاف 4G برای محدوده وسیعی از دستگاههای تلفن همراه که از جابجائی های عمومی پشتیبانی می کنند ، بکار خواهند رفت.

هر دستگاه قادر خواهد بود که با اطلاعات مبتنی بر اینترنت که برای شبکه ای که در آن لحظه به وسیله دستگاه استفاده می شود، تعریف شده است ، تعامل داشته باشد. به طور خلاصه ،ریشه های شبکه 4G بر مبنای ایده محاسبات منتشر شونده است. ابزاری که در این راستا قابل استفاده است ، آماده رادیو نرم افزار (SDH) است.

رادیو های SDH دستگاه هایی مانند تلفن همراه سلولی ،PDA ها ،PC ها و تمامی محدوده سایر دستگاه ها را برای دریافت امواج هوایی به منظور رسیدن به بهترین روش ممکن ارتباطی ، با بهترین قیمت ، آماده و امکان پذیر می سازد.

در یک محیط SDR ، که توابعی که سابقا نقط در سخت افزار اجرا می شدند،( مانند : تولید سیگنال رادیوئی انتقال و تنظیم سیگنال رادیوئی دریافت و ...) به وسیله نرم افزار انجام می شوند بنابراین رادیو قابل برنامه ریزی بوده و قادر به ارسال در یک محدوده وسیع فرکانسی است.مشخصات و ویژگی های نسل چهارم

1 – سرعت بالا: سیستم های 4G باید سرعت پیک بیش از 199 مگابیت بر ثانیه را درحالت ساکن و میانگین 20 مگابیت برثانیه ارائه دهند.

2 – ظرفیت بالای شبکه : ظرفیت شبکه باید حداقل 10 برابر بیشتر از سیستم های 3G باشد که این مقدار زمان Download یک فایل 10 مگابیت را در سیستم های  4G به 1 ثانیه کاهش می دهداین زمان در سیستم های  3G معادل 200 ثانیه برآوردشده است. از طرف دیگر قابلیت ارائه ویدئو با کیفیت بالا به تلفن ها و تجربه واقعیت مجازی در صفحات نمایش گوشی ها را نیز ارائه می کند.

3 – فراگشت سریع و بی سیم بین شبکه های مختلف : شبکه عای بی سیم 4G باید از جابجایی عمومی بین شبکه های تلفن همراه و شبکه های بی سیم مختلف پشتیبا نی کنند.

4 - پشتیبانی از چند رسانه های نسل جدید: شبکه 4G باید قادر به پشتیبا نی از مقدار زیاد دیتای انتقالی با سرعت بالا و با هزینه های معمول باشد.


امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه و براتون مفید واقع بشه . 

 

منتظر نظرات سازندتون برای بهبود این وبلاگ هستم .   

 

[ جمعه 27 آذر‌ماه سال 1388 ] [ 01:12 ب.ظ ] [ م . م ] [ نظرات (9) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
سیستم ارسال پیام کوتاه

جهت استفاده از سرویس پیام کوتاه
دریافت نام کاربری و رمز عبور الزامیست

Username:
Password:
Mobile:
Encoding:
Flash:
Text:
آمار سایت


تعداد بازدید ها : 146130